Tradycje

Istniejemy na rynku edukacyjnym od 1991 roku. W nasze szkolne życie wpisały się tradycje, które wyznaczają rytm pracy, nauki i zabawy.  3 czerwca 2012 Społeczna Szkoła Podstawowa STS obchodziła 20 – lecie istnienia.

Uroczyste pasowanie na przedszkolaka

W październiku nowe dzieci, które uczęszczały od września do naszego przedszkola, zostają oficjalnie przyjęte do grona przedszkolaków na uroczystości z udziałem Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców. Podczas pasowania nasi wychowankowie prezentują się: śpiewają poznane piosenki, tańczą, pokonują przygotowane dla nich specjalne tory przeszkód, rozwiązują zagadki lub prezentują inne umiejętności, które zdobyli podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Udowadniają tym samym, że doskonale nadają się na pełnoprawnych uczniów przedszkola. Po złożeniu przysięgi dzieci zostają pasowane ogromnym ołówkiem przez Panią Dyrektor. Na pamiątkę tego dnia otrzymują dyplomy oraz prezent -niespodziankę dla całego przedszkola.

Po części oficjalnej, wszyscy zostają zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez Wychowawców. Od tego dnia napis “Jestem Przedszkolakiem” na kolorowym znaczku noszonym przez naszych wychowanków nabiera właściwego znaczenia.

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów w szkole podstawowej

Pierwszy dzień nowego roku szkolnego jest wielkim przeżyciem dla pierwszoklasistów i ich rodzin. Zawsze w tym dniu szkolna społeczność bardzo serdecznie ich wita. Pani Dyrektor, niczym mama, krótko opowiada pierwszakom o szkole, pasuje ich na uczniów kolorowym ołówkiem, wręczając jednocześnie barwne akty mianowania. Są one pamiątką, ale także pierwszym zdobytym przez każdego ucznia dyplomem.

Następnie starsi koledzy przekonują, że szkoła jest naprawdę fajna nie ma się czego bać. Na dobry początek przyjaźni obdarowują pierwszoklasistów drobnymi upominkami.

Cóż więc zostaje uczynić pierwszakom? Obiecać, że będą się dobrze uczyć, słuchać nauczycieli, godnie reprezentować szkołę i kolegować się ze wszystkimi uczniami, nie wykluczając gimnazjalistów.

Po tych wszystkich zapewnieniach, zjedzeniu słodyczy z rogów obfitości pozostaje spakować swój pierwszy plecak i ……. do nauki!!!

Powitanie pierwszoklasistów w gimnazjum

Pierwszy dzień nowego roku szkolnego wiąże się z powitaniem w gronie gimnazjalistów uczniów klasy pierwszej. W większości są to dobrzy znajomi – absolwenci Społecznej Szkoły Podstawowej Społecznego Towarzystwa Szkolnego. Nie trzeba ich przekonywać, że w naszej szkole jest fajnie. Ale zawsze pojawiają się nowe osoby, które z głęboko skrywanym lękiem zastanawiają się, co ich tu czeka. Cała społeczność szkolna wita „ nowych” bardzo serdecznie.

Starsi koledzy, na dobry początek znajomości i przyjaźni, obdarowują pierwszoklasistów drobnymi upominkami. Potem wystarczy zapoznać się ze wszystkimi nauczycielami i uczniami, nie wyłączając młodszych ze szkoły podstawowej i już się jest naszym gimnazjalistą.

Beskidy za dychę

To najmłodsza inicjatywa szkolna i gimnazjalna, która weszła w krąg kultywowanych tradycji. W ostatnim tygodniu września miłośnicy gór i pieszych wędrówek wyjeżdżają na jednodniową wycieczkę w Beskidy. Od początku oprowadza nas beskidzkimi szlakami ten sam przewodnik, p. Radek, który z racji młodego wieku ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Zawsze przygotuje dla nas ciekawą gawędę, związaną z odwiedzanym przez nas miejscem i opowiada ją trochę gwarą, trochę czystą polszczyzną. Zadaje zagadki przyrodnicze i geograficzne, dlatego czas szybko płynie. Pogada nie zawsze nas rozpieszcza i zdarzało się wędrować w strugach deszczu, ale prawdziwy miłośnik gór nie marudzi… Na koniec wszyscy zasiadają przy ognisku, aby upiec w jego ciepłych płomieniach kiełbaski, chleb. Z każdej wyprawy pozostają wspomnienia i zdjęcia, ale także … obdarte pięty lub kolana.

Dzień Chłopaka

Ostatni dzień września jest świętem wszystkich chłopców: tych najmniejszych (przedszkolaków), małych ( I – III), trochę większych ( IV – VI), dużych ( gimnazjalistów) i tych całkiem dużych (Nauczycieli).

Dziewczęta poszczególnych klas zaskakują pomysłowością w przygotowanych dla chłopców upominkach. Ich wręczanie zawsze związane jest z życzeniami, często także z rymowankami, skeczami lub anegdotami oraz skromnym poczęstunkiem. Dzień Chłopaka to super zabawa dla wszystkich!

Tradycje2

Święto Edukacji NarodowejJesienne Grillowanie

Obchodzi je cała szkolna społeczność: Nauczyciele, Uczniowie, Pracownicy Administracji oraz Rodzice. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowują wesołą zabawę. Rozgrywane są liczne konkursy, w czasie których w jednej drużynie grają: Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice. Zadania są różne. Uczestnicy zabawy odpowiadają na trudne i niekonwencjonalne pytania, śpiewają, tańczą, muszą wykazać się sprawnością fizyczną, ale przede wszystkim ogromnym poczuciem humoru.

Po wesołej zabawie przychodzi czas na życzenia i wspólne biesiadowanie.

Święto Pluszowego Misia

Od kilku lat do naszej przedszkolnej i szkolno – gimnazjalnej tradycji weszło na stałe Święto Pluszowego Misia. Któż z nas bowiem nie kocha pluszaka, do którego można się przytulić, któremu można się wyżalić lub powierzyć najskrytsze sekrety. 25 listopada honorowym gośćmi są właśnie one: mniejsze i większe, z odświętnymi kokardami lub muchami, w kolorowych spodenkach albo kubraczkach. Towarzyszą nie tylko przedszkolakom i uczniom szkoły podstawowej. Gimnazjaliści w ten dzień też z uwielbieniem spoglądają na swoje pluszowe maskotki i chętnie o nich opowiadają. Nauczyciele nie pozostają obojętni na tę tradycję i przychodzą tego dnia do pracy z „asystentami”.

Andrzejki

Jak nakazuje ludowa tradycja, ostatniego listopada organizowany jest w szkole wieczór wróżb andrzejkowych. Wraz z Wychowawcami uczniowie przygotowują wróżby, które służą potem wesołej zabawie. Aby oddać atmosferę tego wieczora, uczniowie, przebierają się w kolorowe stroje, nawiązujące do tradycji i obrzędowości. W ten wieczór wróżą sobie nie tylko dziewczęta, ale i chłopcy.  Czy jednak wszystkie wróżby andrzejkowe się spełniają?

Mikołajki

6 grudnia, od samego rana, wszystkie dzieci czekają na przyjście Świętego Mikołaja. Co roku Dobry Święty zjawia się w naszym przedszkolu i naszych szkołach. Z niecierpliwością wyczekują go wszyscy. Aby ułatwić mu znalezienie naszej zniecierpliwionej gromady i żeby Dobroduszny Staruszek czuł się jak u siebie w domu, większość uczniów zakłada na głowy czerwone czapki z dużymi, białymi pomponami i białymi otoczkami. W rozbawionej gromadzie przemykają wesołe elfy, można też spotkać oswojonego renifera.

Gdy wreszcie Święty Mikołaj przybywa, trzeba się nieźle nagimnastykować, aby udowodnić, że było się cały rok grzecznym. Wierszyki, piosenki też należy sobie przypomnieć, bo Mikołaj chętnie ich zawsze słucha.

Nadchodzi jednak moment, gdy wreszcie można rozpakować upominki. Śmiech, radość i zabawa wydają się nie mieć końca.

Szkoda, że Święty Mikołaj odwiedza nas tylko raz do roku.

Tradycje4

Bożonarodzeniowe i Wielkanocne kiermasze prac naszych uczniów

Od kilku lat tradycją naszych placówek stały się kiermasze prac uczniów. Tematycznie związane są z najważniejszymi świętami: Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Wszyscy uczniowie włączają się do przygotowań. W czasie zajęć plastyczno – technicznych i świetlicowych, pod okiem Nauczycieli, nasi wychowankowie przygotowują prace. Ich różnorodność, pomysłowość, estetyka i techniki, w których są wykonane, zachwycają Rodziców i zaproszonych gości. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży prac są przeznaczane na zakup sprzętu wskazanego przez uczniów. Dzięki temu kupiliśmy stół do tenisa, magnetofony wykorzystywane na zajęciach: muzycznych, zajęciach językowych, doposażyliśmy pracownię komputerową, kupiliśmy sprzęt sportowy – głównie piłki do gier zespołowych oraz gry edukacyjne do szkolnej świetlicy. Dziękujemy za hojność!

Z każdej aukcji część pieniędzy przekazujemy na cele charytatywne, ucząc w ten sposób naszych wychowanków wrażliwości, pomocy innym, otwartości na innego człowieka.

TradycjeSpolecznaSzkoladabrowaGorniczakiermasz bożonarodzeniowy3

Wigilia

Święto obchodzone jest w naszej szkole bardzo uroczyście. Intensywne przygotowania trwają od połowy grudnia. Szkoła, dzięki dekoracjom, zamienia się w bajkowo – baśniowy świat. W każdej klasie i na korytarzach wesoło mrugają kolorowe lampki na pięknie przystrojonych choinkach. Wszędzie poustawiane są świąteczne stroiki. Kolorowe gazetki przypominają o tradycjach świątecznych nie tylko w Polsce, ale także na świecie. W klasach rozlega się śpiew najpiękniejszych kolęd. Układane są teksty życzeń.

W dzień Wigilii, od samego rana, panuje uroczysty nastrój. Szkolni aktorzy przygotowują pod okiem Nauczycieli jasełka, zapraszając pozostałych do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.

Zaproszeni na Szkolną Wigilię goście słuchają ze wzruszeniem występów naszych uczniów.

Składane sobie nawzajem życzenia są elementem umacniającym więzi między przedszkolakami, uczniami szkoły podstawowej, gimnazjum, Nauczycielami i Rodzicami, ale także pokazują, że tak naprawdę stanowimy jedną szkolną rodzinę.

Zabawa karnawałowa

Karnawał to czas hucznych imprez tanecznych. Co roku organizowana jest w naszej szkole zabawa dla dzieci klas młodszych i starszych. Na tradycyjny bal zapraszamy przedszkolaków i gimnazjalistów. Odbywa się on w naszej największej sali – pięknie udekorowanej kolorowymi balonami i wstążkami oraz serpentynami. Zabawa prowadzona jest przez profesjonalnych wodzirejów przy aktywnej pomocy Nauczycieli, którzy czuwają nad bezpieczeństwem bawiących się. Uczestnicy zabawy prezentują ciekawe stroje, wybierany jest król i królowa balu. W trakcie tanecznej imprezy przeprowadzane są  zabawy, konkursy, ich zwycięzcy nagradzani. Tak bawiliśmy się w karnawale 2015.

Walentynki

Kochające serce zawsze jest młode” głosi stare przysłowie.

14 lutego nasze szkoły i przedszkole zmieniają się w przedziwną krainę pełną czerwonych serduszek. Nastrój walentynkowy udziela się wszystkim – od przedszkolaka do gimnazjalisty. Serducha są różnej wielkości, z życzeniami w środku lub bez nich, z odświętnymi kokardkami, doklejonymi wstążeczkami.

Na kilka dni przed Świętem Zakochanych Samorząd Uczniowski zbiera do kolorowej skrzynki walentynkową pocztę, która jest potem doręczana adresatowi. Króciutkim liścikiem można kogoś zapewnić o dozgonnej przyjaźni i miłości do przysłowiowej „ grobowej deski”.

Tradycje3

Dzień Kobiet

8 marca nasi przedszkolni i szkolni mężczyźni pamiętają o płci pięknej i od rana składają życzenia. W szkole pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, czekoladki i drobne upominki. Nie brakuje miłych oraz ciepłych słów i spojrzeń, które są oznaką sympatii.

Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Na szkolnych deskach scenicznych prezentują się przedszkolaki i wszystkie szkolne klasy. Dużo wcześniej ogłaszana jest tematyka przedstawienia. W przygotowaniach pomagają uczniom Wychowawcy, ale również Rodzice, którzy troszczą się o kostiumy dla aktorów.

W czasie przedstawień wszyscy wyśmienicie się bawią – zarówno występujący jak i widownia. Na szkolne spektakle przychodzą Rodzice, a czasami również Dziadkowie. Dorośli mają okazję zobaczyć swoje pociechy w niecodziennych rolach. Zawsze jest to dla nich wielkie przeżycie. Zdjęcia robione w czasie przedstawień są miłą pamiątką, która na pewno zostanie na lata w niejednym pamiętniku ze szkolnych lat.

Wielkanoc

Kolorowe pisanki, żółciutkie kurczaki, gałązki forsycji i bazi oraz zapach świątecznych bab – to najkrótsza charakterystyka przedszkola i naszych szkół, gdy zbliża się Wielkanoc. Tradycyjnie co roku odbywa się krotki apel, w czasie którego każda klasa prezentuje napisane przez siebie życzenia. Nie mogą być one standardowe zarówno w treści jak i formie. W związku z tym na klika tygodni przed świętami zaczyna się wielkie rymowanie i układanie.

Chłopcy co roku chcą wprowadzać do szkolnej tradycji śmigus – dyngus, ale………… Chyba nie muszę kończyć tego zdania. Wszyscy wiemy, jaki jest tego finał!!!

Święto Rodziny

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Aktywne spędzanie wolnego czasu.

Hasła te realizujemy w praktyce, proponując przedszkolakom, uczniom i Rodzicom udział w akcji Cała Polska biega. Chętnych nigdy nie brakuje, zarówno wśród najmłodszych jak i tych najstarszych. Nad bezpieczeństwem „przedszkolnych i szkolnych biegaczy” czuwają nasi Nauczyciele oraz służba medyczna (nasz zaprzyjaźniony Tata). Po przebiegnięciu, przemaszerowaniu wyznaczonej trasy każdy zawodnik otrzymuje szklankę mineralizowanej wody i jabłko. Krótki odpoczynek i zaczyna się dobra zabawa. Rodzice i dzieci startują w grach i sportowych konkurencjach. Dla wszystkich jest to doskonała zabawa. Tym razem to dzieci podziwiają swoich Rodziców. Mamy doskonale skaczą w gumę, grają w Klasy, nie jest im obcy hula – hop. Tatusiowie prezentują swoje umiejętności piłkarskie i zręcznościowe. Święto Rodziny to doskonały sposób na zacieśnienie więzi międzypokoleniowych.

Dzień Dziecka

Od kilku lat ma charakter pikniku i jest przeznaczony na zabawy i gry sportowe na świeżym powietrzu, chyba, że pogoda zadecyduje inaczej. Nauczyciele dbają o to, aby się w ten dzień nikt nie nudził. Różnorodność zabaw i gier pozwala na to, aby każdy znalazł coś dla siebie. W rolę sędziów sportowych wcielają się Nauczyciele, którzy, na co dzień, nie mają do czynienia ze sportem. Chętnie jednak bawią się z uczniami, grając w tenisa stołowego, badmintona, ringo, a nawet piłkę nożną.

Zielona Szkoła

Gdy kartka z kalendarza ogłasza, że nadszedł czerwiec, większość uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pakuje walizki, aby wyjechać na Zielona Szkołę. Tradycją stały się przede wszystkim wyjazdy nad morze. Odpoczywaliśmy w Kołobrzegu, Sianożętach, Darłówku.

Do niektórych miejscowości wracaliśmy kilkakrotnie. Oprócz odpoczynku i zwiedzana atrakcji turystycznych, nasi Nauczyciele przeprowadzali lekcje w terenie. Jak fajnie uczyć się, gdy nie musimy siedzieć przy szkolnych stolikach, lecz leżeć na kocu w ciepłym słonku i słuchać opowieści Nauczycieli. Dobrze byłoby, żeby Zielona Szkoła trwała 10 miesięcy…

Spotkania z „ciekawymi ludźmi”

Do naszych placówek, na spotkania z uczniami i wychowankami przedszkola, zapraszamy „ciekawych ludzi”. Są to: pasjonaci wykonywanych przez siebie zawodów, podróżnicy, obcokrajowcy, którzy mieszkają na terenie naszego państwa. Dzięki ich opowieściom uczniowie mogą poznać tajniki różnych zawodów, osobliwości i ciekawostki kulturowe, obyczajowe i społeczne innych państw, ale także nowinki ze świata nauki, techniki. Prezentacje multimedialne, które przygotowują dla naszych uczniów zaproszeni goście, przenoszą nas w najodleglejsze zakątki świata.

TradycjeSpolecznaSzkoladabrowaGorniczaspotkanie z ciekawymi ludżmi 18